27 شهریور 1402
  27 شهریور 1402
0
0

موخوره مو چیست؟ 6 دلیل بروز موخوره مو

361 بازدید
موخوره مو چیست و راه های درمان موخوره
5/5 - (3 امتیاز)

فرقی نمی‌کند که مرد باشید یا زن، حتما در طول زندگی خود برای یک بار هم که شده با پدیده‌ای به نام موخوره مو مواجه شده اید. پدیده‌ای که در انتهای موهای شما شاخه شده و یا شکاف برداشته می‌شود و اگر خیلی زود چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود همه موهای شما درگیر خواهد شد.

معمولاً افراد مختلف در اولین برخورد با موخوره مو به فکر کوتاه کردن مو های خود می‌افتند؛ این راهکار شاید کاربردی باشد و شما را برای مدتی از شر موخوره مو راحت میشوید، ولی همیشگی نیست! چرا که اگر به درستی از موهای خود مراقبت نکنید دوباره شاهد ایجاد موخوره مو می شوید. بنابراین اگر اکنون با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید و به دنبال شیوه هایی برای جلوگیری از آن هستید، در ادامه این مقاله از وبلاگ سایت رویا محسنی همراه ما باشید تا راهکارهای جلوگیری از موخوره مو را به شما بگوییم.

موخوره مو چیست؟

عارضه ای است که در اثر آسیب های فیزیکی به ساقه مو اتفاق می افتد؛ این مشکل معمولاً به صورت چند شاخه شدن انتهای مو های بروز شکاف طولی در آنها رخ می دهد در واقع مجموعه عواملی که به موها آسیب رسانده و باعث خشکی، شکنندگی آن می شود و در نهایت باعث بروز موخوره مو شما خواهد شد. در ادامه به اصلی ترین دلیل بروز موخوره مو میپردازیم.

تفاوت مو سالم و مو موخوره
موخوره مو چیست

دلایل ایجاد موخوره مو چیست؟

ایجاد این مشکل در موها مردان و زنان دلایل مختلفی دارد که در ادامه به اصلی ترین دلیل بروز موخوره مو میپردازیم.

شانه زدن

برخی از افراد عادت دارند روزانه چند بار موهای خود را با برس های پلاستیکی و فلزی شانه بزند و این کار باعث ایجاد شوک به موهایشان می شود. همچنین اشتباه شانه کردن موجب شکنندگی آنها و در نتیجه باعث موخوره مو میشود. از طرف دیگر استفاده از شانه پلاستیکی به دلیل ایجاد الکتریسیته ساکن زمین را برای اصطکاک موها و افزایش ضربه پذیری آنها و ایجاد موخوره مو برای شما فراهم می‌کند. بنابراین بهتر است، از شانه های چوبی و دندان درشت برای شانه کردن موهای خود استفاده کنید.

سشووار کردن

از علل دیگر بروز موخوره مو، استفاده بیش از حد از سشوار گرم است؛ سعی کنید حداقل استفاده از سشوار را داشته باشد. خشک کردن سریع موها پس از استحمام توسط سشوار داغ موجب خشک کردن سریع موها و بعد ترک خوردن فولیکول مو شود. پس هم فاصله کافی سشوار با موهای خود را حفظ کنید وهم از باد گرم و باد داغ سشوار جلوگیری کنید.

مقاله پیشنهادی:  ریباندینگ مو، روش جذاب برای صافی و درخشندگی

بهترین راه برای خشک کردن موها حوله پیچ کردن آن و اجازه دادن به موها برای خشک شدن طبیعت نور آفتاب است. دقت کنید که تماس زیاد با گرد و غبار نیز از دیگر علل آسیب دیدن کوتیکول موها است که باعث بروز موخوره مو می‌شود.

کشیدگی موها

کشیدگی پیش از حد موها در زمان باز کردن یا بستن موها از علل بروز این شکل مشکل شایع است. در یک حالت مشخص اگر در شیوه بستن موهای خود تنوع ندارید باید منتظر بروز زودهنگام موخوره باشید. کسانی که موهای خود را همیشه به صورت گوجه‌ای یا دم اسبی میبندند باید خیلی زودتر از دیگران منتظر موخوره مو باشند. چرا که این موضوع باعث می شود موهای شما شکننده شود و فرآیند ایجاد آسیب در آنها را تسریع می کند. هر نوعی از بستن موها که باعث کشیدگی آنها شود می تواند امکان بروز موخوره مو را تشدید کند، به علاوه بستن، جمع کردن موهای خیس نیز یکی دیگر از عوامل بروز موخوره مو در موهای شما است.

اتو کشیدن مو

اتو کشیدن مو ها همانند سشوار کردن است، اتو کشیدن نیز می‌تواند باعث خشکی آنها و ایجاد موخوره مو شما شود. البته آسیب اتو کشیدن از سشوار کردن بیشتر است، چرا که موها علاوه بر گرم شدن به مدت طولانی و با حرارت زیاد همزمان کشیده می شود در نتیجه ساقه مو آسیب دیده و موهای شما شکننده می‌شود. برخی از محلول های حفاظتی از موها در برابر گرمای اتو محافظت می کند اما بهترین راه حل به حداقل رساندن استفاده از آن است که شما میتوانید با آموزش کراتینه مو، موهای صاف و شفافی داشته باشید و دیگر نیاز به اتو کشیدن پی در پی موهای خود ندارید.

اتو مشیدن مو باعث خشکی و ایجاد موخوره مو میشود
اتو کشیدم باعث تشدید موخوره مو میشود

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آلودگی‌های محیطی و گرد و غبار می تواند به موهای شما آسیب برساند، موها باعث ایجاد آسیب و بروز عوارضی همچون موخوره مو شود بنابر این در زمان کار کردن یا شنا در فضای باز بهتر است از کلاه استفاده کنید.

همچنین می توانید از مواد محافظت استفاده کنید که حاوی ضد آفتاب بوده و از موها در برابر اشعه فرابنفش محافظت می کند. علاوه بر آن گرد و غبار و آلودگی هوا نیز می تواند به موهای شما آسیب برساند. بنابراین اگر بر اساس ضروری شغلتان باید همواره در معرض گرد و غبار قرار گرفته باشید با استفاده از پوشش های محافظت از موهای خود مراقبت کرده و موهای خود را همواره تمیز نگه دارید.

رنگ کردن مداوم موها

مش و رنگ کردن موها علتی دیگر برای بروز موخوره است! رنگ های شیمیایی معمولاً آسیب‌های زیادی را به ساقه مو می رساند و آنها را خشک می کنند. بنابر این شرایط برای بروز موخوره مو مساعد شده و آسیب موها آغاز می شود. باید توجه داشته باشید که با استفاده از دکلره یا مش کردن، آسیب بیشتری به موهای شما وارد می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل موها خود را برای مدتی رنگ نکرده و اجازه دهید کوتیکول های آسیب دیده شما ترمیم شود.

رنگ های شیمیایی باعث ایجاد موخوره مو میشود
رنگ کردن مکرر مو باعث مووره مو میشود

برای از بین بردن موخوره مو چه باید کرد؟ راهکارهای درمان موخوره چیست؟

نکته ای که باید همه در نظر داشته باشند این است که بخشی از موها که دچار موخوره مو شده است و قابل درمان نیست را باید حتما کوتاه کرد؛ چرا که شکستگی های ایجاد شده در موها قابل ترمیم نیست، پس تنها کاری که باید جلوگیری از ایجاد دوباره موخوره مو کنید، دانستن نکات مراقبت صحیح از موها و عمل کردن به آنهاست که در ادامه چندتا از مهم ترین نکات مراقبت از موهای موخوره را برایتان میگوییم:

مقاله پیشنهادی:  مزوتراپی مو چیست؟ مزایا و معایت مزوتراپی مو

از رنگ کردن موها پشت سر هم خودداری کنید!

برای جلوگیری از موخوره مو باید رنگ کردن موهای خود را به حداقل برسانید برای مدتی موهای خود را مش و رنگ نکنید. این قبیل کارها که احساس میکنید به موهای شما آسیب های جدی تر و بسیار دشواری را میزند جلوگیری کنیم. بنابراین بهتر است حداقل برای مدتی استفاده از این مواد را محدود کنید تا اثرات آن را ببینیم و پس از مشاهده نتایج، خودتان به صورت خودکار استفاده از سشوار اتو مو و رنگ کردن موها را به حداقل می رسانید.

شیوه های متنوعی را برای بستن موهای تان ابداع کنید

همه کش هایی که باعث کشیدگی بیش از حد موها شده یا موهای شما گره میخورد دور ریخته، آنها را با کش های نرم و مناسب جایگزین کنید. توجه کنید که شما قرار نیست همیشه موهای خود را به یک شیوه و یک جهت ببندید. اگر دوست ندارید موهای زیبایتان با موخوره مو آسیب دیده شود، باید از شیوه های دیگری را برای بستن موهای خود استفاده کنید.

شما می توانید هر چند وقت یکبار موهای خود را کوتاه کنید، این کار تاثیر به سزایی در جلوگیری از موخوره دارد!

برای جلوگیری از موخوره مو ابداعی نو در بستن مو ایجاد کنید
در بستن موهای خود تغییری ایجاد کنید

از روغن های طبیعی مناسب موخوره استفاده کنید

بهترین کار مراقبت از موها در برابر موخوره مو، جلوگیری از خشک و شکننده شدن آنها است. شما میتوانید با استفاده از روغن طبیعی، نظیر از روغن آرگان تاثیر بسزایی در حفظ سلامتی موهای شما و خوش حالت کردن موها داشته باشد. بنابراین استفاده از آنها را برای مراقبت از موهای خود بسیار جدی بگیرید.

البته ممکن است روغن آرگان در دسترس شما نبوده یا هزینه‌های بالایی داشته باشد. که شما می توانید از دیگر روغن های طبیعی نظیر روغن بادام برای چرب کردن ساقه موها استفاده کنید. توجه کنید که این روغن ها را تنها باید برای مراقبت از ساقه مو استفاده کنید و به هیچ وجه به فرق سر خود نزنید!

از شامپوهای مناسب و حاوی تقویت کننده استفاده کنید

شما باید جنس موهای خودتان را بدانید و شامپوی مناسب جنس موی خود را بخرید. این موضوع باعث می‌شود که موهای شما آسیب کمتری دیده شود و خوش حالت تر شود. علاوه بر این شامپو مورد استفاده باید حاوی مواد مرطوب کننده نظیر روغن آرگان، روغن بادام، گلیسیرین و…. باشد تا با بهبود شرایط موجب افزایش سلامت مو شود.

همجنین در مقاله ای دیگر در رابطه با این موضوع که چگونه موهای پرپشت داشته باشیم راجع به این موضوع مفصل صحبت کردیم.

مقاله پیشنهادی:  اولاپلکس تراپی مو چیست؟ مزایا و معایب اولاپلکس تراپی

شیوه صحیح شستشوی موها را بیاموزید

بسیاری از افراد معمولاً برای شستشوی ساقه موها زمان بیشتری را صرف می‌کند؛ این در حالی است که ریشه موها بیشتر چرب شده و نیاز به شستشو و ماساژ بیشتری دارد. بنابراین باید شستشوی موهای خود را از این بخش آغاز کرده و برای تمیز کردن ساقه زمان کمتری را بگذارید. چرا که ساقه ها معمولاً خشک تر بوده و شستشوی مداوم آنها باعث تشدید خشکی و بروز موخوره مو می شود. توجه کنید که تعداد دفعات شستشوی موها بسته به نوع موهای شما دارد.

به عنوان مثال افرادی که دارای موهای چرب هستند بهتر است هر روز موهای خود را با شامپوی مخصوص موی خود شستشو دهند. افرادی که موهای معمولی دارند نیاز به دو یا سه بار شامپو زدن در هفته دارند و برای افراد صاحب موهای خشک تنها یک بار در هفته کافی است!

زمانی که افرادی که موهای خود را رنگ کردند باید از شامپوهای مخصوص رنگ استفاده کرده و دستور عمل این شامپو ها را رعایت کنند. اگر شامپو را متناسب با موهای خود انتخاب کنید باعث میشود تا موهای شما دیرتر به موخوره مو مبتلا شود.

برای جلوگیری از موخوره مو صحیح شستن موها را یاد بگیرید
برای جلوگیری از موخوره مو موهای خود را به طرز صحیحی بشویید

سوالات متداول درباره موخوره مو و راه های درمان آن

معمولا چه کسانی دچار موخوره می‌شوند؟

افراد صاحب موهای خشک معمولا بیشترین امکان ابتلا به موخوره را دارند. این افراد باید با استفاده از مواد تقویت‌کننده مو چربی و رطوبت آن را حفظ کرده و جلوی ایجاد موخوره در آن‌ها را بگیرند. که در این مقاله نکات و ترفند های آن به شما گفته شد!

آیا درمان قطعی و همیشگی برای موخوره وجود دارد؟

خیر، هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که درمانی همیشگی و قطعی برای ریشه‌کن کردن موخوره پیدا کرده است. شما تنها می‌توانید با رعایت موارد گفته شده در این مقاله از بروز موخوره جلوگیری کنید.

سخن آخر

موخوره برای بسیاری از خانم ها بسیار درد سرساز و مشکل است. کمبود مواد مغذی در بدن، گرمای بیش از حد و رنگ موی دائم از دلایل اصلی ایجاد آن است. در این مقاله به عمده دلایل بروز آن و راه حل های جلوگیری از ایجاد موخوره مو پرداختیم. حالا نوبت شماست؟ چقدر با این مشکل دست و پنجه نرم میکنید؟ تجربتون رو حتما برامون بنویسید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://royamohseni.com/?p=1795
اشتراک گذاری:
تیم تحریریه رویا محسنی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد موخوره مو چیست؟ 6 دلیل بروز موخوره مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.