1 مهر 1402
  1 مهر 1402
0
0

مزوتراپی مو چیست؟ مزایا و معایت مزوتراپی مو

319 بازدید
مزوتراپی مو چیست
5/5 - (2 امتیاز)

مزوتراپی مو یکی از روش های بسیار محبوب در زمینه درمان و کنترل مشکل ریزش مو شناخته شده است. ممکن است شما هم مثل بسیاری از افراد ریزش مو داشته باشید، به شما توصیه می کنیم تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید. در این مقاله از وبلاگ رویا حسینی به مزوتراپی مو، اثرات و چگونگی انجام آن اختصاص داده شده است با ما همراه باشید.

مزوتراپی مو چیست؟

تکنیکی است که امروزه از آن برای افزایش رشد مو و تراکم موها استفاده می شود. این روش در کنار روش های ترمیمی پوست و مو همچون پی آر پی قرار می‌گیرد و فوق العاده طرفدار دارد. استقبال از این روش درمانی نشان می‌دهد که بسیاری از افراد از انجام مزوتراپی مو نتیجه مثبت دریافت کردند.

اما بهتر است که تعریف جامع تر از این روش درمان و ترمیم پوست و مو ارائه دهیم. در مزوتراپی مو بر خلاف پی آر پی، خبری از پلاکت ها نیست و پزشک از اثار هورمون ها و ویتامین ها برای احیای مو استفاده می کند. همچنین این روش درمان تکنیکی است که از طریق ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و عصاره های گیاهی برای جوانسازی و ترمیم پوست سر و همچنین درمان ریزش موها بهره میگیرد.

مزوتراپی مو چیست؟
مزوتراپی مو، برای افزایش رشد موها انجام میشود

تاثیرات درمانی مزوتراپی مو چیست؟

با وجود اینکه امروزه مزوتراپی مو را روش برای درمان ریزش مو می دانیم، اما باید بگوییم که این تکنیک درمانی در بهبود بسیاری از شرایط سلامتی دیگر نیز موثر واقع شده است. از مزوتراپی در موارد درمانی و ترمیمی زیر پوستی استفاده می شود:

 • درمان آلوپسی (وضعیتی است که باعث ریزش مو می شود)
 • روشن کردن پوست و کمرنگ کردن رنگدانه های تیره
 • تنظیم عملکرد دوباره بدن
 • سفت کردن پوست شل
 • کاهش سلولیت
 • از بین بردن چین و چروک و خطوط پوست
 • حذف چربی در نواحی مانند معده، ران ، باسن، پاها، بازوها و صورت.

فواید و مزیت مزوتراپی موی سر چیست؟

برای انجام مزوتراپی مو، از سوزن های خیلی ظریف استفاده می کنند. با استفاده از سرم‌های ظریف، پزشک ماده درمانی را به لایه میانی یا مزودرم پوست سر تزریق می‌کند. هدف از مزوتراپی این است که مشکلات اساسی پوست و موی شما برطرف شود. با انجام مزوتراپی گردش خون ضعیف پوست سر جریان میابد و درمان می‌شود، التهاب موجود در پوست کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه ریزش مو به میزان قابل توجهی کاهش پیدا میکند. افزایش گردش خون، در پوست سر را به تغذیه فولیکول های مو و بزرگ شدنشان می‌شود. زمانی که فولیکول‌های مو تقویت می شوند، ساقه موها تقویت شده رشد موها افزایش پیدا میکند.

مقاله پیشنهادی:  با بهترین روش سم زدایی مو یعنی دتوکس تراپی مو آشنا شوید!

مزوتراپی مو چگونه انجام میشود؟

برای انجام مزوتراپی مو، فرمول چندان استانداردی جهت تزریق مواد به سر وجود ندارد. پزشکان با استفاده از راه حل ها و روش های مختلف برای کم کردن مشکل ریزش مو استفاده می کنند. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. داروهای تجویزی مانند گشاد کننده عروق و آنتی بیوتیک ها
 2. هورمون هایی مانند کلسی تونین و تیروکسن
 3. آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیذاز
 4. عصاره های گیاهی ویتامین ها و مواد معدنی

در طول هر جلسه، برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان ابتدا داروی لیدوکائین به پوست ذخیره می شود. سپس پزشک از استفاده از سوزن های بسیار ظریف، مواد درمان را به پوست تزریق می کنند. ممکن است سوزن مزوتراپی به یک تفنگ مکانیکی متصل باشد، تا تزریق سریعتر و پشت سر هم انجام می گیرد، بسته به شدت آسیب و نیاز به درمان تزریق در عمق ۱ تا ۴ میلیمتری پوست انجام می گیرد.

در هر بار تزریق تنها یک قطره کوچک محلول وارد پوست شما میشود. برای انجام مزوتراپی مو هیچ تکنیک فرمول خاصی وجود ندارد و مهمترین عامل موفقیت این عمل می‌تواند انتخاب یک پزشک ماهر و مورد اعتماد باشد. پزشک با استفاده از شرایط شما از شرایط خاص و مقدار معینی از مواد درمانی جهت کاهش مشکل ریزش مو در مزوتراپی مو استفاده می کند.

بعضی ها سوزن را متصل به یک تفنگ مکانیکی میکنند تا نزریق سریعتر انجام شود
ممکن است سوزن مزوتراپی مو به یک تفنگ مکانیکی متصل باشد

آیا مزوتراپی مو در درمان ریزش مو موثر است؟

مزوتراپی علاوه بر درمان مشکلات پوستی همچون چین و چروک و از بین بردن چربی های ناخواسته، برای درمان ریزش مو ناشی از آلوپسی نیز موثر است. در این روش از عصاره های طبیعی گیاهی ویتامین ها و یا داروهای مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل جهت تزریق به لایه موزودرم پوست سرد استفاده می کند.

کسانی که تجربه مزوتراپی مو داشتند، در مورد اثرات این روش درمانی بر مشکل ریزش مو چند نظر واحد دارد و تاثیرات آن را مثبت اعلام می‌کند. از جمله اثرات خوبه این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گردش خون در پوست سر را بهبود می بخشد
 • عدم تعادل هورمونی در داخل و اطراف فولیکول مو را اصلاح می کند
 • مواد مغذی را به موها می رساند

برای درمان ریزش مو به چند جلسه مزوتراپی مو نیاز است؟

برای مشخص کردن تعداد جلسات درمان، امکان پیچیدن یک نسخه عمومی وجود ندارد!

برای اینکه درمان خوبی داشته باشید، معمولا بسته به شرایط فرد، چیزی که پزشک توصیه می کند این است تا ۱۵ جلسه درمان مزوتراپی مو تکرار شود.

در شروع پروسه درمان، فاصله بین دو جلسه ۷ تا ۱۰ روز است. اگر سرعت زیاد باشد و نتایج خیلی خوب باشد فاصله تکرار جلسات به دو هفته یک ماه یک بار افزایش پیدا میکند.

مقاله پیشنهادی:  صافی مو با اتو نانو چیست و چه عوارضی به همراه دارد؟

مراقبت های بعد از مزوتراپی مو

بعد از استارت و شروع این درمان نیاز دارید تا به نکاتی برای اثر دهی بهتر دقت کنید.

 • ۴ ساعت بعد از جلسه درمانی از ماینوکسیدل داروهای تقویت مواد آرایشی و حالت دهنده ها استفاده نکنید.
 • تا ۸ ساعت بعد از مزوتراپی مو سر خود را نشویید و دوش نگیرید از روز سوم می تواند حمام بروید. در هفته اول بیش از ۱۵ دقیقه در حمام از آب گرم استفاده نکنید این موارد می‌تواند باعث کبودی سر شوند.
 • تا دو روز بعد از جلسه درمانی ورزش نکنید؛ ورزش باعث تعریق و خروج محلول مزوتراپی مو از پوست میشود.
 • آب و مایعات فراوان بنوشید.
 • اگر در پوست خود برآمدگی‌های مشاهده کردید، احتمالاً به این معنی است که نسبت به محل مزوتراپی مو حساسیت داشته اید، در این صورت باید با پزشک خود تماس بگیرید!
برای مراقبت های بعد از مزوتراپی مو آب زیادبنوشید
بعد از مزوتراپی آب زیاد بنوشید

خطرات و عوارض مزوتراپی برای مو چیست؟

مزوتراپی مو معمولاً باعث هیچگونه دردی نمی‌شود. اگر از سوزن می‌ترسید، می‌توان از دستگاه‌های بدون سوزن برای تزریقات استفاده کرد که البته تاثیر کم‌تری دارند. درون محلول مزوتراپی از داروی بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود؛ اما اگر آستانه درد شما بسیار پایین باشد، می‌توان از داروهای بی‌حسی دیگر هم استفاده کرد.

گاهی پوست سر دچار التهاب شده و ناحیه‌ی تحت درمان به محلول آن واکنش نشان می‌دهد. این عوارض نادر هستند و معمولاً خیلی زود برطرف می‌شوند. در صورت نیاز، پزشک ترکیب محلول مزوتراپی را تغییر خواهد داد که دیگر دچار این واکنش منفی نشوید.

در مورد مزوتراپی مو تا کنون شاهد عوارض عمومی یا سیستمیک و آسیب خفیف یا حاد نبوده‌ایم. به طور کلی این روش یکی از موثرترین و ایمن‌ترین روش‌های درمان ریزش مو است.

مزوتراپی مو با سوزن های نازک صورت میگیرد
مزوتراپی مو بدون هیچ گونه دردی است

سوالات متداول درباره مزوتراپی مو

مدت اثر مزوتراپی مو چقدر است ؟

نتیجه مزوتراپی مو سر را بعد از تقریبا سه هفته می توانید مشاهده کنید. این اثرات با تزریق در چند جلسه و رعایت نکات مراقبتی بعد از آن به صورت دائمی برای فرد باقی خواهد ماند.

آیا مزوتراپی دردناک است؟

مزوتراپی مو اگه به شیوه درست انجام شود، دردناک نیست. چرا که معمولا پزشک برای کاهش درد ناشی از تزریق، از بی‌حس‌کننده موضعی یا تزریقی روی پوست سر استفاده می‌کند. درد بعد از اتمام اثر بی‌حسی را هم می‌توانید با مسکن‌های معمولی مانند استامینوفن کنترل کنید.

سخن آخر

به انتهای یک مقاله دیگه از سایت رسیدیم. در این مقاله مبحث مزوتراپی مو یکی از روش‌های درمانی نسبتاً جدید و مزایا و معایب اون رو بررسی کردیم و گفتیم که می تواند همراه سایر بازیگرهای درمان های ریزش مو، به تنهایی استفاده شود و تاثیرات بسیار خوبی را داشته باشد.

مقاله پیشنهادی:  5 خاصیت خاویار تراپی مو

برامون بگید که شما جز کدوم دسته اید؟ برای انجام دادنش دارید تحقیق میکنید یا اینکه تجربشو داشتین؟ اگر تجربشو داشتین حتما داخل کامنت ها برامون بنویسید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://royamohseni.com/?p=1853
اشتراک گذاری:
تیم تحریریه رویا محسنی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد مزوتراپی مو چیست؟ مزایا و معایت مزوتراپی مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.